Siréna

1. Všeobecná výstraha

- elektronická siréna - rotační siréna

Signál, který má jeden z největších významů pro civilní obyvatelstvo a upozorňuje na výskyt nebezpečí, např. povodně, chemické či radiační havárie, ..., příp. rozsáhlého požáru v místě.

Postup při zaznění tohoto jednoduše zapamatovatelného tónu by měli znát všichni obyvatelé České republiky, aby se neopakoval např. nedávný případ, kdy si obyvatelé Klatov mysleli, že hrozí ohrožení obyvatelstva únikem čpavku z místního zimního stadionu. Ve skutečnosti však z areálu žádná nebezpečná látka neunikala - probíhalo pouze cvičení v případě nenadálé povodně. To si mohli ověřit např. na stránkách HZS Plzeňského kraje.

• Získávejte informace z oficiálních zdrojů televize, rozhlasu, místního rozhlasu, nerozšiřujte poplašné a neověřené zprávy.
  • Pokud to jde, varujte osoby ve svém okolí, nezapomeňte ani na postižené sousedy, nepodceňujte, ale ani nepřeceňujte vzniklou situaci.
  • Pomáhejte sousedům, zejména starým, nemocným nebo nemohoucím, největší hodnotu má lidský život a zdraví, majetek je až druhořadý.
  • Poslouchejte a respektujte pokyny pracovníků IZS nebo jimi pověřené osoby.
  • Je-li nařízena evakuace, uposlechněte ji.

U elektronických sirén je obyvatelstvo informováno ještě o druhu mimořádné události speciální audionahrávkou:

- chemická havárie (únik chemických látek) - nebezpečí zátopové vlny
- radiační havárie (únik radioaktivních látek) - všeobecná výstraha (ostatní případy)

2. Požární poplach

- elektronická siréna - rotační siréna

Tento signál slouží pouze ke svolání jednotek dobrovolných hasičů a nemá vliv na civilní obyvatelstvo. Pokud jste již tak dříve neučinili, nejpozději nyní uvolněte průjezd komunikací na šíři alespoň 3 metry, aby mohla vozidla hasičů bezpečně projet.

U elektronických sirén je obyvatelstvo informováno ještě speciální audionahrávkou:

- požární poplach

3. Zkouška sirén

- elektronická siréna - rotační siréna

K ověřování provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění (zkouška sirén) je vyhlašován zkušební nepřerušovaný tón sirény po dobu 140 vteřin.

Tento signál slouží ke zjištění, zda obyvatelstvo má šanci signál "Všeobecná výstraha" v případě ohrožení uslyšet a také jako prevence proti zareznutí sirén. Krom zjišťování doslechu sirény nemá pro obyvatelstvo žádný vliv.

Ověřování provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění (zkouška sirén) se provádí celostátně na základě § 11, vyhlášky Ministerstva vnitra č. 380/2002 Sb., k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva, každou první středu v měsíci ve 12 hodin zkouškou koncových prvků varování zkušebním tónem.

- zkouška sirén
Předpokládané termíny zkoušek sirén:
- rok 2014 - rok 2015